Dienoraštis apie psichoterapiją ir psichologiją
Header

Individuali psichoterapija

Individuali psichoterapija

IMG_9192

 

                      Sigmundas Freudas – psichoanalizės kūrėjas. Psichoanalizė gyvuoja jau daugiau nei šimtą metų ir yra tobulinama, peržiūrima, plėtojama skirtingomis kryptimis, kurios pagrindiniais teiginiais ir remiasi psichodinaminis psichoterapinis gydymas.

Psichodinaminė psichoterapija – viena iš pagrindinių krypčių naudojama gydymui šiuo metu pasaulyje, kuri sutelkta suvokti unikalią žmogaus pasąmoninę  raidos dinamiką, turinčią įtakos jo mąstymui, jausmams ir elgesiui. Ši terapija remiasi samprata, jog psichiką sudaro tam tikros dalys, tarp kurių yra  konfliktas. Konflikto sprendimo strategijos atsispindi mūsų jausmuose ir elgesyje, kuriant tarpusavio santykius. Didžioji žmogaus elgesį lemianti psichikos dalis yra pasąmoninga. Ir šio pasąmoningo turinio dalis – tai ankstesni kūdikystės, vaikystės, jaunystės patyrimai, jausmai, fantazijos, norai, kuriuos psichika tiesiog išstūmė iš sąmonės, nes juos buvo per sunku ištverti ar jie buvo tiesiog „draudžiami“. Tad psichoterapijos tikslas grąžinti tą išstumtą sąmonės dalį, kad žmogus labiau susipažįntų su tikruoju savimi, įgautų stipresnį pasitikėjimą savimi bei  pamatytų galimybes keistis ir kurti savo  gyvenimą ir džiaugtis.

Pagrindiniai psichodinaminės psichoterapijos principai:

 • Egzistuoja pasąmoninga psichikos dalis, kuri nuolat įtakoja žmogaus elgseną
 • Viso gyvenimo, o ypatingai ankstyvosios vaikystės patyrimai kartu su genetiniais faktoriais lemia tai, koks esi suaugusiame amžiuje
 • Paciento – terapeuto santykyje svarbiausi procesai: perkėlimas, kontraperkėlimas, kurie padeda suprasti, kokius jausmus pacientas sukelia kitiems, su kokiais konfliktais jis susiduria
 • Paciento pasipriešinimas terapijos procesui yra pagrindinis psichoterapijos taikinys.

 

Psichodinaminė psichoterapija yra taikoma įvairiausiems sutrikimams gydyti:

 • nerimui,
 • panikos priepuoliams,
 • depresijai,
 • psichosomatiniams sutrikimams,
 • tarpasmeninių santykių krizėms,
 • charakterio neurozėms,
 • įveikti netektis, patirtas fizines ir emocines traumas, sunkius gyvenimo laikotarpius,
 •  atstatyti dvasinę, emocinę pusiausvyrą.

 

Pagrindinės psichodinaminės psichoterapijos technikos:

 

 • Dėmesio sutelkimas į „čia ir dabar“ vykstantį terapeuto ir paciento santykį – terapinį ryšį
 • Dėmesio koncentracija į afektų ir emocijų raišką
 • Gilinamasi į praeities patyrimus
 • Dabartinio gyvenimo sunkumų, tarpasmeninių santykių tyrinėjimas
 • Fantazijų, sapnų, norų tyrinėjimas

 

Kaip vyksta psichodinaminė psichoterapija?Psichoterapijos metu psichoterapeutas ir pacientas sėdi vienas priešais kitą, ir tarp jų vyksta bendravimas. Taikoma pagrindinis „laisvų asociacijų metodas“ – pokalbio temą inicijuoja pacientas. Pagrindinė taisyklė yra kalbėti kiek įmanoma atviriau, nevaržant savęs, nes viską ką sako pacientas yra labai svarbu ir turi prasmę, kurios kartu ieško su terapeutu.Šioje psichoterapijoje didelis dėmesys skiriamas vaikystėje iškilusiems konfliktams ir jų sprendimo būdams, kuriuos suradome jiems išspręsti, įtvirtinome ir toliau naudojame savo gyvenime . Dažnai nutinka, kad vaikystėje atrasti sprendimo būdai tiko ir padėjo išgyventi, o kartojant juos suaugusiojo gyvenime – tampa trukdančiais, nors jų pats žmogus ir nepastebi ar negali paaiškinti kodėl jis taip elgiasi. Psichoterapijos metu pacientas su psichoterapeuto pagalba siekia pamatyti ir suprasti, kas jam trukdo bendrauti, kelia pyktį, nusivylimą ar kitus jausmus, t.y., mokosi labiau save pažinti ir priimti. Tarp paciento ir psichoterapeuto susiklosto ryšys, kuriame atsikartoja paciento santykių būdai ir sunkumai, kurie vyksta „ čia ir dabar“, todėl pacientas, padedamas terapeuto, gali surasti naują, jam priimtiną būdą išspręsti problemą. Terapijos metu tarp psichoterapeuto ir paciento užsimezga abipusiu pasitikėjimu pagrįsti santykiai ir  kabinetas tampa saugia naujų patyrimų erdve, kurioje pacientas gali sukurti naujus savo paties elgesio modelius, juos įtvirtinti, o paskui išsinešti ir išbandyti savo gyvenime.

Kiek laiko trunka psichoterapija? Psichoterapinės sesijos vyksta 1-2 kartus per savaitę ir trunka 50 min. Tai ilgalaikis individualus gydymas, kuris matuojamas paciento pasiektais gyvenimo pokyčiais, dėl to nėra konkretaus apibrėžto gydymo laikotarpio. Psichoterapija yra procesas, jo pabaiga pasiekiama bendru paciento ir psichoterapeuto sutarimu. Dažniausiai trunka nuo 1 m. iki 4-5 m.ir daugiau. Tai gydymas – darbas su savimi, reikalaujantis ilgalaikio įsipareigojimo psichoterapiniam santykiui su terapeutu, finansų, laiko ir stiprios motyvacijos sau padėti.

 

                                           Psichodinaminės psichoterapijos tikslas

šalinti ligų simptomus, atgauti pasitikėjimą savimi, tobulinti santykius su Tau svarbiais žmonėmis ir įgalinti džiaugtis pacientą savo kuriamu gyvenimu.